sanofi

Про бiль i спазм

Головний біль напруги

Сьогодні головний біль напруги (ГБН), або тензійний головний біль (від англ. tersion — напруження), є найбільш поширеним видом головного болю.

ГБН буває епізодичним (голова болить 1 день на місяць або рідше), частим (частіше 1 разу на 14 днів) і хронічним (сумарно понад 15 днів на місяць).

Жінки страждають від цього захворювання у два рази частіше за чоловіків. Хронічна форма також частіше розвивається у жінок і може тривати до 90 днів. Зазвичай ГБН починається у 25-30 років.

Симптоми головного болю напруги

Визначити, що ви страждаєте головним болем напруги, можна за такими основними ознаками:

  • біль має стискаючий, здавлюючий характер;
  • двостороння локалізація болю;
  • біль не залежить від звичайного фізичного навантаження;
  • при посиленні болю можуть з'являтися нудота, непереносимість шуму, світла, відраза до їжі, проте ці ознаки присутні не всі (як при мігрені).

Приступ болю починається поступово, він може бути недовгим (півгодини) або тривати кілька днів.

Епізодичний тензійний біль має легкий або помірний характер і супроводжується відчуттям стиснення у ділянці лобу, потилиці або шиї.

Хронічний ГБН проявляється у вигляді пульсуючого болю у лобовій, верхній або боковій частині голови. На зір, фізичний стан і координацію рухів цей біль не впливає, працездатність людини при цьому загалом зберігається. У хворих також нерідко спостерігається підвищена чутливість до світла або шуму.

Причини головного болю напруги

Однією з головних причин тензійного болю є м'язовий стрес, викликаний тривалим напруженням м'язів при перебуванні людини у незручних і неприродних позах. Типові приклади — тривала робота за комп'ютером і водіння. Якщо головний біль викликаний цими причинами, то в більшості випадків він слабшає після зміни пози, короткого відпочинку або на наступний день після сну.

Нервовий стрес, викликаний побутовими проблемами й нестачею сну, також провокує напруження м’язів голови та шиї. Стрес і депресія можуть стати причинами хронічного головного болю. Якщо ж депресія має приховану форму, то людина скаржиться на головний біль, втому, стомлюваність, дратівливість, поганий сон і апетит, але лікар не може її розпізнати та правильно призначити лікування.

Чим зняти головний біль напруги

Як бачите, причинами тензійного головного болю часто є неповноцінний відпочинок, неправильна постава, емоційний та розумовий стреси, занепокоєння, втома тощо. Саме тому дуже важливо навчитися розумно організовувати свій час з метою уникнення перенапруження. Якщо ж біль виник, зробіть розслаблюючий масаж або розітріть м'язи, використовуючи анальгетичну мазь. Хороший результат для зняття стресу дають водні процедури, аутотренінг і лікувальна фізкультура.

Лікування головних болів напруги

Якщо ж говорити про медикаментозну терапію, то при цьому захворюванні показаний прийом призначених лікарем анальгетиків, міорелаксантів, антидепресантів тощо. Досить часто при ГБН лікарі рекомендують спазмолітики у комплексі з іншими препаратами, адже вони усувають пов'язаний зі спазмом больовий синдром.* Інструкція для медичного застосування препарату НО-ШПА®, таблетки по 40 мг.Наказ МОЗ України №887 від 01.08.2017. Реєстраційне посвідчення в Україні № UA/0391/01/02 від 01.08.2017 р. Інструкція для медичного застосування препарату НО-ШПА® форте, таблетки по 80 мг. Наказ МОЗ України №1635 від 07.09.2018. Реєстраційне посвідчення №UA/8879/01/01 від 07.09.2018. Інструкція для медичного застосування препарату НО-ШПА® комфорт, таблетки, вкриті плівковою оболонкою, по 40 мг. Наказ МОЗ України № 1389 від 08.11.2017. Реєстраційне посвідчення в Україні № UA/15328/01/01 від 08.11.2017.