sanofi

Про бiль i спазм

Ниркова колька

Нирковою колькою (колікою) називають біль, який виникає внаслідок раптового порушення відтоку сечі з нирки. Оскільки в міру накопичення сечі тиск в нирковій мисці збільшується, виникає рефлекторний спазм ниркових судин.

Причини ниркової кольки

Головна причина ниркової кольки — сечокам’яна хвороба (уролітіаз), для якої характерне утворення каменів у нирках, сечовивідних шляхах і сечовому міхурі. Розміри каменів варіюються від дуже маленьких (з піщинку) до великих (3-5 та більше см в діаметрі). Захворювання зазвичай розвивається у молодому і середньому віці.

Сечокам’яна хвороба може бути викликана різноманітними внутрішніми й зовнішніми причинами. Впливають на її появу також проблеми з відтоком сечі, наявність інфекційних захворювань нирок і сечовивідних шляхів.

Якщо камені у нирці або сечоводі розташовуються так, що вони не перешкоджають відтоку сечі, хворий їх не відчуває. Однак коли камінь зміщується або коли його розміри стають досить великими, людина починає відчувати біль.

Симптоми ниркової кольки

Зазвичай сечокам'яна хвороба супроводжується тупими болями у попереку. Вони посилюються при тривалій ходьбі і піднятті важких предметів, а також при відходженні піску і каменів. У хворого може також у сечі з'явитися кров, а в періоди загострення — ниркова колька.

При нирковій кольці раптово виникає дуже сильний пронизливий біль у попереку, який віддає в пах, стегна і статеві органи. Сечовипускання ускладнюється, а позиви до нього стають все частішими. Біль стає нестерпним, людина не знаходить собі місця. Перша допомога при нирковій кольці передбачає таке.

Що робити при ниркових кольках

При перших проявах ниркової кольки покладіть хворого в ліжко і викличте швидку допомогу. До її приїзду можна поставити грілку на поперек, прийняти теплу ванну. За відсутності нормального сечовипускання не рекомендується пити багато рідини. Залежно від стану хворого лікар може запропонувати його госпіталізацію або призначити лікування і залишити хворого вдома

Екстрена госпіталізація при нирковій кольці обов'язкова, якщо вона не проходить після прийому ліків і у хворого спостерігаються такі ускладнення, як блювання, яке повторюється, повна відсутність сечі, висока температура. Госпіталізація обов'язкова також, якщо ниркова колька двостороння або у хворого є тільки одна нирка.

Молоді люди і люди середнього віку можуть залишитися вдома за умови стабільного задовільного стану, відсутності ускладнень, помірних болях і позитивної реакції на прийом лікарських засобів, що знімають біль, а також у разі можливості амбулаторного обстеження, контролю і лікування.

Профілактика ниркової кольки спрямована на запобігання утворенню каменів. За відсутності протипоказань хворим рекомендують пити багато рідини і дотримуватися дієти. Можна пити мінеральні води.

Лікування ниркової кольки

Щоб позбутися ниркової кольки, необхідно купірувати біль і усунути проблеми з порушенням відтоку сечі з нирки.

Для знеболення застосовують нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), такі як ібупрофен, диклофенак тощо. Вони дозволяють зменшити набряк і запалення у зоні закупорки.

Стартова терапія ниркової кольки включає також спазмолітики для купірування спазму й болю, тому препарат НО-ШПА® включено у протокол ведення хворих з нирковою колькою. Застосування НО-ШПА® патологенетично обґрунтовано, адже дозволяє напряму впливати на тонус гладких м'язів сечовивідних шляхів.


Читайте також:ХолециститПоказання до застосування препарату НО-ШПА®


* Інструкція для медичного застосування препарату НО-ШПА®, таблетки по 40 мг.Наказ МОЗ України №887 від 01.08.2017. Реєстраційне посвідчення в Україні № UA/0391/01/02 від 01.08.2017 р. Інструкція для медичного застосування препарату НО-ШПА® форте, таблетки по 80 мг. Наказ МОЗ України №1635 від 07.09.2018. Реєстраційне посвідчення №UA/8879/01/01 від 07.09.2018. Інструкція для медичного застосування препарату НО-ШПА® комфорт, таблетки, вкриті плівковою оболонкою, по 40 мг. Наказ МОЗ України № 1389 від 08.11.2017. Реєстраційне посвідчення в Україні № UA/15328/01/01 від 08.11.2017.